Chambered in .357 Mag, the Classic Series Model 1894 sports a beautifully-finished American black walnut straight stock and forend. The clean and crisp checkering accentuates both the aesthetics and utility of this iconic rifle. QUALITY CRAFTED INTO EVERY RIFLE: Improved manufacturing processes create tight tolerances, resulting in a reliable, attractive rifle. Multi-layered quality control procedures, including daily function and accuracy audits and multiple inspections, result in a high-quality product.
Marlin 70410 1894 Classic 357 Mag/38 Special 9+1/10+1 20.25″, Satin Blued Barrel/Rec, American Black Walnut Fixed Stock, Adj. Sight
$1,097.99
59 in stock
| Weight | 8.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45.00 × 8.90 × 2.80 in |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Action | Lever |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 10+1 |
| OAL | 36" |
| Caliber | 38 Special |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 18.63" |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Hammer Forged Steel |
| Weight | 6.20 lbs |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Twist | 1:16" |
| Safety | Crossbolt |
| UPC | 736676704101 |
| MPN | 70410 |
| Brand | Marlin |






Reviews
There are no reviews yet.