Magnum’s MLR (Magnum Lite Rifle) is designed and entirely manufactured in the United States. At the heart of the rifle is its one-piece, forged 6061-T6 receiver that utilizes an integral Picatinny rail and has a hard coat anodized finish for durability and wear. Features TTS-22 Suppressed barrel, gas-assisted blowback operation and thumbhole laminate stock. Includes one 10-round magazine.
Magnum Research SSEFC22G Magnum Lite SwitchBolt Full Size 22 LR 10+1 17″ Black Anodized Carbon Steel/Threaded Barrel, Black w/Integral Scope Base Receiver, Camo Fixed Thumbhole Stock, Right Hand
$844.99
3 in stock
| Weight | 10.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 49.00 × 11.50 × 4.00 in |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Metal Finish | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Sights | Integrated Base |
| FireArm | yes |
| OAL | 35.13" |
| Weight | 4.65 lbs |
| Receiver Material | Aluminum |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Stock Description | Thumbhole |
| Barrel Description | Threaded |
| Muzzle | Crowned |
| Barrel Length | 17" |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 761226089209 |
| MPN | SSEFC22G |
| Brand | Magnum Research |






Reviews
There are no reviews yet.