The definitive firearm of the MAC era is back and better than ever. The firearm is compatible with both MAC & HK branded furniture made for the MP5. Mac 5 tactical pistol features a roller delayed blowback action; lacquer paint over phosphate; hooded front sight, Diopter rear sight; Tri-Lug threaded muzzle; paddle mag release. Takes standard MP5 magazines. Includes two 30rd magazines, Tri-Lug flash hider, cleaning kit and sling.
MAC 12750004 MAC 5 9mm Luger 30+1, 8.90″ Black Steel Threaded Barrel, Black Phosphate Receiver, Black Pistol Grip
$1,194.99
81 in stock
| Weight | 11.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.80 × 14.60 × 4.30 in |
| Grips | Black |
| Barrel Length | 8.90" |
| OAL | 17.90" |
| Sights | Hooded Front/Diopter Rear |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 30+1 |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Weight | 5.50 lbs |
| Stock Finish | Black |
| UPC | 723551446089 |
| MPN | 12750004 |






Reviews
There are no reviews yet.