Limited edition model with western leaf and bonded ivory grips with the Battle of Gonzales motto “Come and Take It” on left panel and State of Texas with state flag insert on right panel.
Kimber Mfg, Inc 3400028 K6S Texas Edition DA/SA 357 Mag 6 Shot 2″ Brushed Stainless Steel Barrel & Cylinder, Brushed Stainless Steel Frame, Bonded Ivory Grip, Exposed Hammer
$1,717.99
Out of stock
| Weight | 2.3450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 7.20 × 2.30 in |
| Caliber | 357 Mag |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Cylinder Finish | Stainless |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Barrel Finish | Brushed Stainless |
| Weight | 23 oz |
| Grips | Bonded Ivory |
| OAL | 6.62" |
| Sights | White Dot |
| Weight Range | 19.80 oz to 24.40 oz |
| Barrel Length | 2" |
| UPC | 669278340289 |
| MPN | 3400028 |
| Brand | KIMBER MFG.,INC |






Reviews
There are no reviews yet.