The KDS9C captures all the features consumers are looking for in the latest feature rich concealed carry firearm. Featuring an ambidextrous; fully fluted, crowned, and ramped barrel; Our proprietary bore sizing process delivers match grade accuracy with every shot; 7075 aluminum and sculpted a frame that delivers superior ergonomics with serrations that wrap around the front strap and grips; reversible magazine release delivers the ultimate flexibility for left and right-handed shooters. Includes two 10rd magazines.
Kimber Mfg.,inc 3100011 KDS9C 9mm 10+1 4.09″ KimPro Black Front and Rear Serrations Stainless Steel Slide Gray and Black G10 Crosshatch Grip
$1,315.99
Out of stock
| Weight | 3.6900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.60 × 10.10 × 3.60 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Frame Finish | KimPro Black |
| Capacity | 10+1 |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| FireArm | yes |
| Grips | Black/Gray Crosshatch G10 |
| Barrel Length | 4.09" |
| UPC | 669278310114 |
| MPN | 3100011 |
| Brand | KIMBER MFG.,INC |






Reviews
There are no reviews yet.