The Mini Action Hunter rifle features a walnut stock, threaded barrel, chamber and bolt that are 12 percent shorter than regular short actions with shorter bolt throw for faster reloads. It has a carbon fiber wrapped barrel, three position safety, and sling swivel studs.
Howa HWHCF6ARC M1500 Mini Action Hunter 6mm ARC 5+1 20″ Black Carbon Fiber Wrapped Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Walnut Fixed Stock, Right Hand
$1,119.99
2 in stock
| Weight | 8.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 10.20 × 4.00 in |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | 3-Position |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Stock Description | Fixed |
| OAL | 38.75" |
| Barrel Description | Carbon Fiber Wrapped |
| Caliber | 6mm ARC |
| Muzzle | Threaded |
| Trigger | Two-Stage Match |
| UPC | 682146882452 |
| MPN | HWHCF6ARC |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.