The Howa bolt action rifle is equipped with exacting tolerances and constructed with superior materials. From the Carbon Fiber barrel, to the firing pin and bolt.
Howa HMACF6ARCGYTH 1500 Mini Action 6mm ARC 20″ Black Carbon Fiber Threaded Barrel, Black Drilled & Tapped Steel Receiver, Fixed HTI Green Synthetic Stock
$918.99
Out of stock
| Weight | 7.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.20 × 7.20 × 2.70 in |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | 3-Position |
| FireArm | yes |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Green |
| Barrel Description | Carbon Fiber Threaded |
| Caliber | 6mm ARC |
| Stock Description | Fixed HTI |
| Trigger | Two Stage Match |
| UPC | 682146887280 |
| MPN | HMACF6ARCGYTH |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.