Built one at a time right here in the United States from the highest quality raw material. The aluminum bedding block is CNC machined to the specific dimensions of the HOWA 1500 barreled action. The aluminum bedding block is then placed into a mold, both sides of the mold are hand laminated with kevlar, fiberglass and carbon fiber. The stock is hand finished to ensure that it is perfect and ready for your needs. Features a 22″ barrel, two stage trigger and a steel receiver and is Sub-MOA.
Howa HHS43163 M1500 HS Precision 308 Win 5+1 22″ Threaded Barrel, Black Metal Finish, Green with Black Webbing Fixed HS Precision Stock
$1,119.99
11 in stock
| Weight | 9.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 10.00 × 4.00 in |
| Safety | Three-Position |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 308 Win |
| Stock Finish Group | Green |
| Muzzle | Threaded |
| Trigger | Two-Stage |
| OAL | 41.50" |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Receiver Material | Steel |
| Weight | 7.60 lbs |
| Twist | 1:10" |
| Stock Description | Fixed HS Precision |
| Barrel Description | #2 Standard |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| UPC | 682146399226 |
| MPN | HHS43163 |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.