The HERA Arms H7 Chassis system is designed to provide a modern and easy to use stock system for your Howa 1500. Made of impact-modified polymer and fitted with an aluminium V-block and allow fore-end.
Howa HHERA308ODG M1500 Hera 308 Win 5+1 22″ Threaded Barrel, Black Rec, OD Green & Black Hera H7 Chassis Stock
$806.99
Out of stock
| Weight | 11.0200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 10.50 × 4.20 in |
| Stock Description | Hera H7 Chassis |
| Receiver Material | Steel |
| Twist | 1:10" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Green |
| Muzzle | Threaded |
| UPC | 682146879780 |
| MPN | HHERA308ODG |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.