The Hogue Rifle features a Hogue pillar bedded Overmolded stock for superior fit, function and accuracy. The combination of the high precision Howa 1500 and the ergonomic Hogue OverMolded stock is a perfect blend for a lightweight, entry level match or sporting rifle you can depend on. The Howa 1500 brings with it, cold hammer forged barrel, steel forged bolt and receiver, HACT 2-stage trigger and a 3-position safety.
Howa HGR7MMPRCB M1500 Hogue Full Size 7mm PRC 5+1 24″ Blued Steel Barrel, Blued Drilled & Tapped Stainless Steel Receiver, Hogue OverMolded Black Synthetic Stock, Right Hand
$470.99
6 in stock
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 10.10 × 3.90 in |
| Caliber | 7mm PRC |
| Twist | 1:8" |
| Weight | 8.25 lbs |
| OAL | 44.75" |
| Barrel Length | 24" |
| Safety | 3-Position |
| FireArm | yes |
| Capacity | 5+1 |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Description | Hogue OverMolded |
| Muzzle | Threaded |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Trigger | HACT 2-Stage |
| UPC | 682146883763 |
| MPN | HGR7MMPRCB |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.