The combination of the high precision HOWA 1500 and the ergonomic Hogue OverMolded stock is a perfect blend for a lightweight, entry level match or sporting rifle you can depend on. The soft, tactile grip of the Hogue stock comes with pillar bedding and recoil pad. And the HOWA 1500 brings with it, cold hammer forged barrel, steel forged bolt and receiver, sling swivel studs, HACT 2-stage trigger and three-position safety.
Howa HGP2300B M1500 Gamepro Gen2 300 Win Mag 3+1 24″ Threaded Barrel, Blued Metal Finish, Black Fixed Hogue Pillar-Bedded Overmolded Stock, Includes GamePro 4-12x40mm Scope
$802.99
Out of stock
| Weight | 11.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 10.20 × 4.20 in |
| Sights | Optic Ready |
| Capacity | 3+1 |
| Weight | 8 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Twist | 1:10" |
| OAL | 44.75" |
| Barrel Length | 24" |
| FireArm | yes |
| Safety | Three-Position |
| Action | Bolt |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Description | Fixed Hogue Pillar-Bedded Overmolded |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Muzzle | Threaded |
| Trigger | Two-Stage |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Caliber | 300 Win Mag |
| UPC | 682146398533 |
| MPN | HGP2300B |
| Brand | Howa |






Reviews
There are no reviews yet.