Critical Defense is engineered to deliver the pinnacle of threat-stopping power. The Buckshot load features Hornady’s Versatite wad technology that delivers tight patterns every single time without modification to your gun.
Hornady 86240 Critical Defense 12 Gauge 2.75″ 00 Buck Shot 10 Per Box/ 10 Case
$18.99
1000 in stock
| Weight | 0.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.70 × 1.80 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Application | Home Defense |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 10 |
| Shot Size | 00 Buck |
| Ounces | 8 Pellets |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 1600 fps |
| UPC | 090255862409 |
| MPN | 86240 |
| Brand | Hornady |






Reviews
There are no reviews yet.