The Vandal Prime delivers a versatile long-range experience. Constructed with a texture-painted carbon iota EKO stock, it offers a sturdy foundation for precision shooting, whether on the range or in the field. Equipped with a TriggerTech trigger, a premium 416R stainless steel barrel featuring 3-flute, 2-twist banded spiral fluting, and a Horizon Stiller action, the Vandal Prime ensures top-notch performance.
Horizon Firearms RF017S122214T19 Vandal Prime 6.5 PRC 22″ Black Fluted Threaded Barrel, Drilled & Tapped Receiver, Textured Iota EKO Carbon Fiber Stock
$2,999.99
1 in stock
| Weight | 11.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.00 × 10.70 × 4.70 in |
| Stock Description | Textured Iota EKO |
| Action | Horizon Stiller |
| Muzzle | Iota Sim Brake |
| Caliber | 6.5 PRC |
| Twist | 1:8" |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Trigger | TriggerTech |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Weight | 7.40 lbs |
| UPC | 850044680542 |
| MPN | RF017S122214T19 |






Reviews
There are no reviews yet.