The RaiderMC 556 SBR pistol features a threaded, match grade Monobloc barrel with an integrally machined gas block; 10.38″ free floating Picatinny rail; forged aluminum upper and lower receivers; M16 bolt carrier group including charging handle and buffer tube/spring; custom trigger guard; Monobloc ejection port cover; custom QD end plate,buffer tube and enhanced grip. Includes magazine.
HM DEFENSE HMP15FMB556 RAIDERM556
$975.99
8 in stock
| Weight | 8.0400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 8.20 × 3.00 in |
| Capacity | 30+1 |
| Weight | 5.12 lbs |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| OAL | Aluminum |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Polymer |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Finish | Black |
| Barrel Length | 12.50" |
| Action | 223 Rem/5.56 NATO |
| Stock Type | Match Grade Threaded |
| UPC | 854164007418 |
| MPN | HMP15FMB556 |
| Brand | LUXUS ARMS (HM DEFENSE) |






Reviews
There are no reviews yet.