The MonoBloc Upper features a HM barrel with an integral machined patented gas block, and a carbine gas system. It is also 4150 Chromoly, match grade, tripled honed, and button rifled. Its handguard is free-floating and uses a Picatinny rail, Magpul M-LOK, and machined from 6061-T6 aluminum. Upper and Lower receiver are made of 7075-T6 aluminum with a hard coat anodized finish. The MonoBloc Upper also includes a patented HMB bolt, Mil-Spec components, charging handle, and a dust cover with an American Flag.
HM Defense 125MBUP556 MonoBloc Upper 223 Rem, 5.56x45mm NATO 12.50″ Black Cerakote Barrel, 7075-T6 Aluminum Black Anodized Receiver, 10.37″ M-LOK Free-Float Handguard for AR-15 Pistol
$650.99
Out of stock
| Weight | 4.4350 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.30 × 3.80 × 2.90 in |
| Twist | 1:8" |
| Sights | Optic Ready |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Barrel Finish | Black Cerakote |
| FireArm | No |
| Handguard Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| Barrel Description | 4150 Chrome Moly Match Grade |
| Barrel Length | 12.50" |
| Handguards | 10.37" M-LOK Free-Float |
| Caliber | 223 Rem |
| UPC | 854164007203 |
| MPN | 125MBUP556 |
| Brand | LUXUS ARMS (HM DEFENSE) |






Reviews
There are no reviews yet.