Hi-Point’s 4595TS 45 ACP carbine has an all-weather, polymer skeletonized stock with an internal recoil buffer, multiple Weaver-style rails, a sling, swivels, and scope base. It has a quick on/off thumb safety, grip-mounted clip release, last round lock open feature, and fully adjustable sights (post front, peep rear). The 4595TS carbine has a 17.5″ barrel for an OAL of 32″. Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Hi-Point carbines are +P rated and accept all factory ammunition. This model features a laser sight. It has a black stock with black metal finish and includes a 9-round magazine. (The mag is interchangeable with JHP45 handgun)
Hi-Point 4595TSLAZ 4595TS Carbine 45 ACP 17.50″ 9+1 Black All Weather Molded Stock W/Laser
$311.99
26 in stock
| Weight | 9.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.90 × 8.20 × 2.40 in |
| Trigger | Standard |
| Barrel Length Range | 17" to 17.99" |
| Weight | 7 lbs |
| Metal Finish | Black |
| Muzzle | No Muzzle Device |
| OAL | 32" |
| Capacity | 9+1 |
| Barrel Length | 17.50" |
| Action | Semi-Auto |
| Safety | Manual Thumb |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Description | All Weather Molded |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 ACP |
| Sights | Adjustable Post Front/Peep Rear |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right |
| UPC | 752334500069 |
| MPN | 4595TSLAZ |
| Brand | Hi-Point |






Reviews
There are no reviews yet.