Hi-Point American-made handgun has a high-impact polymer frame with high-impact grips with a durable, attractive easy-grip finish which assures a firm, comfortable grip and exceptional recoil control. It features a quick on/off thumb safety, magazine disconnect safety and last round lock open feature; adjustable 3-dot sights; +P rated and accept all factory ammunition. Includes rear peep sight and trigger lock.
Hi-Point 00916 C9 9mm Luger 8+1, 3.50″ Black Steel Barrel, Black Powder Coated Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame & Grip
$187.99
200 in stock
| Weight | 2.5300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.00 × 6.20 × 2.20 in |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Barrel Length | 3.50" |
| FireArm | yes |
| Weight | 29 oz |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Sight Style | Adjustable |
| Safety | Magazine/Thumb |
| Slide Description | Serrated |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Black Polymer |
| Frame Finish | Black |
| Action | SAO |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Capacity | 8+1 |
| UPC | 752334091604 |
| MPN | 00916 |
| Brand | Hi-Point |






Reviews
There are no reviews yet.