The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider’s cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want ’em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
Heritage Mfg RR22MB6AS Rough Rider 22 LR 22 WMR 6 Shot 6.50″ Black Barrel, Cylinder & Frame, Cocobolo Grips
$160.99
27 in stock
| Weight | 3.1650 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 5.70 × 1.80 in |
| Sights | Adjustable Front & Rear |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Weight | 33.40 oz |
| OAL | 11.79" |
| Frame Size | Standard |
| Includes | Cylinder |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Length | 6.50" |
| Caliber | 22 LR |
| Grips | Cocobolo |
| Frame Description | Zamak Frame |
| UPC | 727962500392 |
| MPN | RR22MB6AS |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.