The Heritage Rough Rider handguns are built with numerous grip options and feature the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts yet come chambered in .22 LR or as a two-cylinder combo, allowing you to shoot either .22 LR or .22 WMR ammo.
Heritage Mfg RR22B6GLD Rough Rider 22 LR 6 Shot 6.50″ Black Oxide Barrel, Cylinder & Frame, Black Laminate Wood Grips Features Gold Accents
$123.99
Out of stock
| Weight | 2.6050 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 5.50 × 1.80 in |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Grips | Black Laminate Wood |
| Cylinder Finish | Black Oxide |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Action | SAO |
| Weight | 33.40 oz |
| Frame Description | Steel Frame |
| OAL | 11.78" |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Barrel Length | 6.50" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 727962707074 |
| MPN | RR22B6-GLD |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.