The Heritage Rough Rider is a testament to this long lasting feat of firearm engineering. The single-action rimfire revolver is made with every shooter in mind and inspired by the originals. Featuring a fixed front sight, notch at rear sight; manual safety; zinc alloy frame; alloy steel cylinder and barrel.
Heritage Mfg RR22B16USFLAG Rough Rider 22 LR 6 Shot, 16″ Black Oxide Steel Barrel, Black Oxide Zinc Alloy Frame, Black Oxide Cylinder, US Flag Grip, Manual Safety, Exposed Hammer
$168.99
Out of stock
| Weight | 3.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.90 × 6.00 × 2.10 in |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Grips | US Flag |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Cylinder Finish | Black Oxide |
| Barrel Finish | Black Oxide |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight | 45.28 oz |
| OAL | 21.37" |
| Barrel Length | 16" |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 727962707395 |
| MPN | RR22B16USFLAG |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.