Chambered for the .22LR, the Rough Rider is manufactured using state-of-the-art precision machinery that assures its accuracy and reliability. The cylinder lock-up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want ’em.
Heritage Mfg RR22B16AS Rough Rider 22 LR 6 Shot, 16″ Black Steel Barrel, Black Zinc Alloy Frame, Black Cylinder, Cocobolo Grip, Hammer/Thumb Safety, Exposed Hammer
$150.99
Out of stock
| Weight | 3.7550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.90 × 5.60 × 2.00 in |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Sights | Adj Front & Rear |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight | 45.28 oz |
| OAL | 21.37" |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Caliber | 22 LR |
| Grips | Cocobolo |
| UPC | 727962703373 |
| MPN | RR22B16AS |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.