The Rough Rider maintains much of the look and feel of the Legendary Single Action Army Revolver, only in a scaled down version. Chambered for the .22 LR and .22 Magnum cartridges. The Rough Rider’s cylinder lock up is tight and the perfect timing of the action makes for a handgun that will put its shots where you want ’em. The machined barrel is micro-threaded and inserted into the frame for the optimal barrel/cylinder gap to give you maximum ammunition performance. A hammer block in the recoil shield provides extra protection and has a red dot indicator that lets you know when the gun is ready for action.
Heritage Mfg RR22999MB4 Rough Rider 22 LR 22 WMR 9 Shot, 4.75″ Black Steel Barrel, Black Zinc Alloy Frame, Black Cylinder, Cocobolo Grip, Hammer/Thumb Safety, Exposed Hammer
$203.99
25 in stock
| Weight | 2.8800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.40 × 5.70 × 1.80 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Size | Standard |
| Barrel Length | 4.75" |
| Caliber | 22 LR |
| Capacity | 9 |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Action | SAO |
| Includes | Cylinder |
| Barrel Finish | Black |
| Cylinder Finish | Black |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Grips | Cocobolo |
| Weight | 29.80 oz |
| OAL | 10.03" |
| UPC | 727962500521 |
| MPN | RR22999MB4 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.