The Heritage Roscoe is our tribute to the legendary gunfighters of the 1930s, 40s and 50s. The hard-boiled detectives battling mob crime, the movie sleuths and even the real world cops of those era all had something in common. They carried a revolver, the Heritage Roscoe is a recreation of those guns. Custom designed grips with engraved stars and straps.
Heritage Mfg HR38B3-US1 Roscoe Small 38 Special +P 5 Shot 3″ Black Polished Alloy Steel Barrel, Cylinder & Frame, Custom Designed Wood Grip w/Stars & Stripes, Transfer Bar Safety, Exposed Hammer
$336.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Weight | 23.52 oz |
| OAL | 7.50" |
| FireArm | yes |
| Hammer Style | Exposed |
| Caliber | 38 Special +P |
| Action | DA/SA |
| Sights | Fixed |
| Frame Description | Carbon Steel Frame |
| Capacity | 5 |
| Barrel Length | 3" |
| Grips | Custom Designed Wood |
| Barrel Finish | Black Polished |
| Cylinder Finish | Black Polished |
| Frame Size | Small |
| UPC | 727962710524 |
| MPN | HR38B3-US1 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.