The Heritage Ranch Hand is the perfect example of a gun that’s nothing but fun. Offering the same build quality as the incredible Heritage 92, the Ranch Hand decreases the size and increases the fun.
Heritage Mfg H92045161 92 Ranch Hand 45 Colt (Long Colt) 8rd 16.50″ Black Polished Steel Barrel, Black Polished Alloy Steel Receiver, Fixed Hardwood Stock
$766.99
5 in stock
| Weight | 8.1500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.40 × 7.40 × 3.00 in |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Lever |
| Sights | Adj Drift Front/Adj Buckhorn Rear |
| Safety | Thumb |
| Caliber | 45 Colt (Long Colt) |
| Weight | 5.87 lbs |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Capacity | 8rd |
| Stock Finish Group | Brown |
| Barrel Length | 16.50" |
| Twist | 1:30" RH |
| FireArm | yes |
| Receiver Material | Alloy Steel |
| Barrel Description | Steel |
| Stock Description | Fixed |
| OAL | 33.20" |
| UPC | 727962709641 |
| MPN | H92045161 |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.