Step back in time with the Heritage Coachwhip, a side-by-side coach gun that echoes the craftsmanship and character of grandpas finest shotgun. Featuring an 18″ barrel; front bead sight; Turkish walnut stock; double triggers; exposed hammers and a break-open action stay true to classic design, offering the feel of an heirloom passed down through generations. The tang safety adds reliability to a gun that looks and feels like a treasure from the past.
Heritage Mfg CW1218BK Coachwhip 12 Gauge Break Open 2rd 18.50″ Black Chrome Side By Side Barrel, Black Alloy Steel Receiver, Fixed Turkish Walnut Stock
$793.99
Out of stock
| Weight | 0.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.00 × 0.00 × 0.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Length | 18.50" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| Safety | Tang |
| Capacity | 2rd |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Weight | 6.72 lbs |
| Sights | Bead Front |
| Action | Break Open |
| OAL | 35.43" |
| Barrel Description | Side By Side |
| UPC | 727962709900 |
| MPN | CW1218BK |
| Brand | Heritage Mfg |






Reviews
There are no reviews yet.