Henry Big Boy revolvers best uses are target shooting or as a collector’s item. The revolver features interchangeable high/medium/low front sights; transfer bar safety; blued barrel and frame with a Birdshead American Walnut grip.
Henry H017BDM Big Boy 38 Special/357 Mag 6 Shot 4″ Blued Round Steel Barrel, Polished Blued Steel Frame w/Birdshead Walnut Grip
$839.99
25 in stock
| Weight | 2.8250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.60 × 7.50 × 2.50 in |
| Sights | Front Screw-On Post/Rear Fixed Notch |
| Weight | 34 oz |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber | 38 Special |
| FireArm | yes |
| Capacity | 6 |
| Action | DA/SA |
| Grips | Birdshead Walnut |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Frame Description | Steel |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 9" |
| UPC | 619835400703 |
| MPN | H017BDM |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.