The Golden Boy Revolver shares Henry heritage with the lever action rimfires which preceded them. Featuring a deeply blued steel medium-size frame; genuine American walnut grip panels; highly polished brass backstrap and trigger guard; square Gunfighter-style grips for maximum control or rounded, a fixed notch rear sight is cut directly into the frame and three heights of front blade sights are included to allow shooters to adjust elevation, ensuring shots impact your point of aim.
Henry H016BD Golden Boy 22 LR 10 Shot 4″ Blued Steel Barrel, Cylinder, Blued Polished Steel Frame, Walnut Birdshead Grip, Transfer Bar Safety, Exposed Hammer
$839.99
82 in stock
| Weight | 3.0100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.70 × 7.40 × 2.40 in |
| Sights | Fixed Notch/Interchangable Blade |
| Capacity | 10 |
| Barrel Length | 4" |
| Action | DAO |
| Weight | 36 oz |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| Grips | Birdshead Walnut |
| Barrel Finish | Blued |
| Cylinder Finish | Blued |
| Frame Description | Steel |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| OAL | 9" |
| Caliber | 22 LR |
| UPC | 619835400505 |
| MPN | H016BD |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.