The Henry Golden Boy Deluxe Engraved 4th Edition is a work of art. Each rifle in this limited-edition series gleams with a classic Golden Boy receiver. Intricate, deeply etched patterns complement the rich grain of the select American walnut stock and forearm. Each limited-edition firearm bears a special serial number from 1 to 1000.
Henry H004D4 Golden Boy Deluxe 4th Edition 22 Short, 22 Long or 22 LR, 16 LR/21 Short Capacity, 20″ Blued Octagon Barrel, Engraved Brasslite Rec, American Walnut Stock, Ad. Buckhorn Sights
$1,618.99
3 in stock
| Weight | 7.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.00 × 6.50 × 2.00 in |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Lever |
| Caliber | 22 Short |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| FireArm | yes |
| OAL | 38.50" |
| Capacity | 16 LR/21 Short |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Brass Bead Front/Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Receiver Material | Brass |
| Barrel Description | Octagon |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 6.75 lbs |
| Safety | Hammer |
| UPC | 619835044082 |
| MPN | H004D4 |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.