Henry’s Mare’s Leg lever action pistol is a cut-down, modified version of the repeating rifle, and can be holstered like a pistol but fired with the speed of a lever-action rifle. The handcrafted American Walnut stock is cut to the exact specification and the large loop lever, coupled with the legendary crisp Henry action, makes it easy for you to enjoy those rapid-fire repeating shots. This model has a 12.5″ barrel chambered in 22 WMR and has a black metal finish.
Henry H001MML Mare’s Leg 22 WMR 8+1 12.88″ Blued Round Fixed American Walnut Stock
$508.99
34 in stock
| Weight | 7.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.40 × 7.50 × 2.50 in |
| Action | Lever |
| Barrel Length | 12.88" |
| Stock Type | Wood |
| Weight | 4.50 lbs |
| Capacity | 8+1 |
| Safety | 1/4 Cock |
| Sights | Blade Front, Adjustable Rear |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Metal Finish | Blued |
| OAL | 24.50" |
| FireArm | yes |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| Stock Finish | Walnut |
| Grips | Walnut |
| Caliber | 22 WMR |
| Stock Material | Wood |
| UPC | 619835011077 |
| MPN | H001MML |
| Brand | Henry |






Reviews
There are no reviews yet.