The GForce Saddlehorn, a seamless blend of classic style and modern innovation. Features a 16.50″ barrel; lever-action style gives it that nostalgic cowboy charm; HIVIZ front sight; aluminum receiver and 10+1 rounds.
Gforce Arms GFLVR20SSTAC Saddlehorn Full Size 410 Gauge Lever 2.50″ 7+1 20″ Stainless Steel Barrel, Stainless Aluminum Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand
$453.99
Out of stock
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46.50 × 9.50 × 3.30 in |
| Chokes Included | Cylinder/Full/Modified |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Lever |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Black |
| Hand | Right Hand |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Description | Fixed |
| Gauge | 410 Gauge |
| OAL | 38.75" |
| Capacity | 7+1 |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Weight | 7.90 lbs |
| Chamber | 2.50" |
| Sights | HiViz Fiber Optic Front |
| Safety | Hammer |
| UPC | 643477863893 |
| MPN | GFLVR20SSTAC |
| Brand | GFORCE ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.