The GF5 Filthy Pheasant is a traditional style 20 gauge over under shotgun. Featuring a select grade Turkish walnut stock and forend; equipped with extended chokes; Hi-Viz front sight and brass mid bead; 3″ magnums; extended chokes; ventilated butt pad ensures a softer shooting experience for an enjoyable day in the field.
Gforce Arms GF52828 Filthy Pheasant 28 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Over/Under Vent Rib Barrel, Engraved Nickel-Plated Receiver, Fixed Turkish Walnut Stock, Extended Choke
$453.99
Out of stock
| Weight | 7.8800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 9.00 × 2.70 in |
| OAL | 45.50" |
| Choke Configuration | Extended |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 28 Gauge |
| Weight | 6.10 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Chokes Included | 5 |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| Sights | Bead Front/Brass Mid Bead |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Chamber | 3" |
| Action | Break Open |
| UPC | 643477865255 |
| MPN | GF52828 |
| Brand | GFORCE ARMS |






Reviews
There are no reviews yet.