Fiocchi’s Field Dynamics is proud to deliver a higher quality general purpose shotshell. These game and target loads use high quality chilled shot in a one-piece shot cup and cushioned wads with consistent, economical powders ignited by a reliable shotshell primer to provide shooters looking for the utmost in economy in an all-purpose shell.
Fiocchi 283HV6 Field Dynamics High Velocity 28Gauge 3″ 1oz 6Shot 25 Per Box/10 Case
$20.99
2 in stock
| Weight | 2.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.70 × 4.00 × 2.60 in |
| Gauge | 28 Gauge |
| Shot Size | 6 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 25 |
| Length | 3" |
| Ounces | 1 oz |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Muzzle Velocity | 1300 fps |
| UPC | 762344707976 |
| MPN | 283HV6 |
| Brand | Fiocchi |






Reviews
There are no reviews yet.