The Fiocchi Golden Pheasant loads feature nickel-plated shot that ensures hard, round pellets that fly straighter to the target and penetrate deeper.
Fiocchi 283GP6 Golden Pheasant Extrema 28Gauge 3″ 11/16oz 6Shot 25 Per Box/10 Case
$28.99
206 in stock
| Weight | 2.2300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 3.30 × 2.80 in |
| Gauge | 28 Gauge |
| Ounces | 11/16 oz |
| Shot Size | 6 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1200 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| UPC | 762344710600 |
| MPN | 283GP6 |
| Brand | Fiocchi |






Reviews
There are no reviews yet.