The Fiocchi Golden Pheasant loads feature nickel-plated shot that ensures hard, round pellets that fly straighter to the target and penetrate deeper.
Fiocchi 12GP6 Golden Pheasant Extrema 12Gauge 2.75″ 1 3/8oz 6Shot 25 Per Box/10 Case
$28.99
100 in stock
| Weight | 2.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Shot Size | 6 |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 3/8 oz |
| Brass Length Type | High |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Muzzle Velocity | 1250 fps |
| UPC | 762344701868 |
| MPN | 12GP6 |
| Brand | Fiocchi |






Reviews
There are no reviews yet.