Fiocchi’s Defense Buckshot is the most effective way to stop a threat. Buckshot is a powerhouse of a round, delivering nine lead pellets at 1,250 fps with every round fired. When it comes to shotgun ammunition for home defense, there is no better option than Fiocchi.
Fiocchi 12EX9P Defense Dynamics Defense Buckshot 12Gauge 2.75″ 25 Per Box/10 Case
$12.99
1118 in stock
| Weight | 1.8950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.30 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 1250 fps |
| UPC | 762344713212 |
| MPN | 12EX9P |
| Brand | Fiocchi |






Reviews
There are no reviews yet.