The Fierce Upland RS shotgun features an over/under, 7mm vent rib, multi choke barrel; automatic ejectors; red fiber bead sight; oiled wood fixed stock with pistol grip and Schnabel forend. Includes ABS case, choke case, firing pin case and extra set.
Fierce Firearms FU20GA28 Upland RS 20 Gauge Break Open 2rd 28″ Blued Over/Under Vent Rib Barrel, Color Case Hardened Steel Receiver, Fixed Oiled Turkish Walnut Stock
$1,999.99
1 in stock
| Weight | 15.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.20 × 11.20 × 3.20 in |
| Barrel Length | 28" |
| Gauge | 20 Gauge |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2rd |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Description | Fixed |
| Weight | 6.40 lbs |
| Action | Break Open |
| Sights | Red Fiber Optic Front |
| UPC | 853418408063 |
| MPN | FU20GA28 |
| Brand | FIERCE FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.