Fierce’s vision of the Ultimate Lightweight Hunting Rifle has been the industry standard for many years. The Fierce Rage model is an improved streamlined mountain rifle that includes all the same features of the Fierce Edge. The Rage features Fierce 3-Lug Triad action in steel, detachable speed box magazine, Bix’N Andy trigger, streamlined Carbon Fiber fixed Fierce Tech C3 stock. Includes muzzle brake.
Fierce Firearms FCRG65PRC22TP Carbon Rage Full Size 6.5 PRC 3+1 22″ Black C3 Carbon Fiber Barrel, Tungsten Gray Cerakote Titanium Receiver, Phantom Camo Fixed Fierce Tech C3 Stock, Right Hand
$2,999.99
2 in stock
| Weight | 9.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52.20 × 8.40 × 3.80 in |
| Twist | 1:8" |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 22" |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Sights | None |
| Trigger | Adj Bix'N Andy |
| Caliber | 6.5 PRC |
| Stock Description | Fierce Tech C3 |
| Safety | Lever |
| Barrel Description | C3 Carbon Fiber Threaded |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| UPC | 853418467343 |
| MPN | FCRG65PRC22TP |
| Brand | FIERCE FIREARMS |






Reviews
There are no reviews yet.