Experience the clay-crushing performance of Top Gun with Paper Wad. Its exclusive fiber wad construction produces effective patterns with less plastic afield.
Federal TGL1275 Top Gun 12Gauge 2.75″ 1 1/8oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$10.99
2000 in stock
| Weight | 2.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.30 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Application | Sport Shooting |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Size | 7.5 |
| Brass Length Type | Low |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| UPC | 029465019808 |
| MPN | TGL1275 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.