The Range Target Practice load features a full metal jacket bullet with a brass case.
Federal RTP9115 Range & Target 9mmLuger 115gr Full Metal Jacket 50 Per Box/20 Case
$14.99
2000 in stock
| Weight | 1.3870 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.60 × 2.80 × 1.40 in |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Caliber | 9mm Luger |
| Casing Material | Brass |
| Application | Target Shooting |
| Boxes Per Case | 20 |
| Rounds Per Box | 50 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1180 fps |
| Bullet Weight | 115 gr |
| Muzzle Energy | 356 ft lbs |
| UPC | 029465064709 |
| MPN | RTP9115 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.