3rd Degree uses the FLITECONTROL FLEX wad and a three-stage payload consisting of No. 5 copper-plated lead, No. 6 FLITESTOPPER lead and 18 g/cc No. 7 HEAVYWEIGHT TSS shot to deliver larger, more forgiving patterns at close range, while still providing deadly penetration at long distance.
Federal PTDX258567 Premium 3rd Degree 20Gauge 3″ 1 1/2oz 5/6/7Shot 5 Per Box/50 Case
$30.99
156 in stock
| Weight | 0.5950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.70 × 2.80 × 0.80 in |
| Gauge | 20 Gauge |
| Shot Size | 6 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 5 |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| Ounces | 1 1/2 oz |
| Muzzle Velocity | 1100 fps |
| UPC | 604544626698 |
| MPN | PTDX258567 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.