Federal Premium Prairie Storm FS Lead uses the rear-opening FLITECONTROL FLEX wad and a mixed payload of standard pellets and FLITESTOPPER lead to produce full, consistent patterns through any upland choke.
Federal PFX285FS6 Premium Prairie Storm FS 28Gauge 3″ 7/8oz 6Shot 25 Per Box/10 Case
$43.99
55 in stock
| Weight | 2.1900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 3.20 × 3.00 in |
| Gauge | 28 Gauge |
| Shot Size | 6 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Ounces | 7/8 oz |
| Rounds Per Box | 25 |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Muzzle Velocity | 1300 fps |
| UPC | 604544696776 |
| MPN | PFX285FS6 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.