Federal Premium Prairie Storm FS Lead uses the rear-opening FLITECONTROL FLEX wad and a mixed payload of standard pellets and FLITESTOPPER lead to produce full, consistent patterns through any upland choke.
Federal PFX164FS4 Premium Prairie Storm FS 16Gauge 2.75″ 1 1/8oz 4Shot 25 Per Box/10 Case
$41.99
41 in stock
| Weight | 2.5550 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.70 × 4.00 × 2.70 in |
| Shot Size | 4 |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Gauge | 16 Gauge |
| Muzzle Velocity | 1425 fps |
| Rounds Per Box | 25 |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Ounces | 1 1/8 oz |
| UPC | 604544645255 |
| MPN | PFX164FS4 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.