The Federal Premium loads start with the finest primers, The Personal Defense buckshot offers excellent home and personal defense patterns, high-energy delivery, and special brass heads to ensure smooth extraction.
Federal PD412JGE4 Premium Personal Defense 410Gauge 2.50″ 4Pellets 7/16oz 4Shot 20 Per Box/10 Case
$24.99
2000 in stock
| Weight | 0.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.10 × 2.70 × 2.40 in |
| Length | 2.50" |
| Application | Home Defense |
| Shot Size | 4 |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 950 fps |
| Gauge | 410 Gauge |
| Boxes Per Case | 10 |
| Rounds Per Box | 20 |
| Ounces | 7/16 oz |
| Shot Type | Personal Defense |
| UPC | 029465027124 |
| MPN | PD412JGE4 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.