The Personal Defense buckshot offers excellent home and personal defense patterns, high-energy delivery, and special brass heads to ensure smooth extraction. *Reduced Recoil
Federal PD13200 Premium Personal Defense 12Gauge 2.75″ 9Pellets 00BuckShot 5 Per Box/50 Case
$11.99
1000 in stock
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.50 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Application | Home Defense |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Shot Size | 00 Buck |
| Muzzle Velocity | 1145 fps |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 9 Pellets |
| Boxes Per Case | 50 |
| UPC | 029465027391 |
| MPN | PD13200 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.