Turn shotguns into the ultimate defensive platform with Force X2 from Federal Premium. It is also loaded for more manageable recoil, allowing the shooter to stay on target for faster follow-ups and better accuracy in a self-defense situation.
Federal PD129FX200 Premium Force X2 12Gauge 1.75″ 6Pellets 00BuckShot 10 Per Box/10 Case
$27.99
222 in stock
| Weight | 0.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 1.80 × 1.70 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Application | Home Defense |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 10 |
| Shot Size | 00 Buck |
| Length | 1.75" |
| Boxes Per Case | 10 |
| Ounces | 6 Pellets |
| Muzzle Velocity | 1245 fps |
| UPC | 604544680287 |
| MPN | PD129FX200 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.