The Buckshot uses copper-plated pellets to produce tight patterns and great downrange energy. It also puts more hits on target for impressive stopping power on predators, hogs and deer.
Federal P158000 Premium Magnum 12Gauge 3″ 10Pellets 000BuckShot 5 Per Box/50 Case
$12.99
1936 in stock
| Weight | 0.6600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.80 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Shot Size | 000 Buck |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Shot Type | Buckshot |
| Rounds Per Box | 5 |
| Length | 3" |
| Ounces | 10 Pellets |
| Muzzle Velocity | 1225 fps |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 029465001223 |
| MPN | P158000 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.