Wing-Shok High-Velocity loads feature Federal Premium copper-plated lead shot and the best components for the most consistent, deadly patterns possible for pheasants, quail, grouse, and more.
Federal P1385 Premium Wing-Shok High Velocity 12Gauge 2.75″ 1 3/8oz 5Shot 25 Per Box/10 Case
$30.99
77 in stock
| Weight | 2.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.30 × 4.20 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 3/8 oz |
| Brass Length Type | High |
| Boxes Per Case | 10 |
| Application | Hunting |
| Shot Size | 5 |
| Muzzle Velocity | 1500 fps |
| UPC | 029465021658 |
| MPN | P1385 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.