Federal Premium High Over All leaves a trail of shattered targets in its wake and more reloads per shell. Its hard, high-antimony lead payload produces the most consistent patterns, while the solid brass head and hull design make reloading easier than ever.
Federal HOA12H175 Premium High Over All 12Gauge 2.75″ 1oz 7.5Shot 25 Per Box/10 Case
$14.99
360 in stock
| Weight | 2.3100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 4.10 × 2.50 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Application | Sport Shooting |
| Rounds Per Box | 25 |
| Ounces | 1 oz |
| Boxes Per Case | 10 |
| Shot Size | 7.5 |
| Muzzle Velocity | 1250 fps |
| UPC | 604544677119 |
| MPN | HOA12H175 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.