The Power-Shok features a Triple Plus wad system that provides better shot alignment and granulated plastic buffer to keep pellets uniform in shape for tight patterns.
Federal F13100 Power-Shok Magnum 12Gauge 3″ 1 7/8oz 00BuckShot 5 Per Box/50 Case
$12.99
1000 in stock
| Weight | 0.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.80 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Ounces | 1 7/8 oz |
| Shot Type | Medium Game |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Muzzle Velocity | 1210 fps |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 5 |
| Length | 3" |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| UPC | 029465009649 |
| MPN | F13100 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.