The Power-Shok features a Triple Plus wad system that provides better shot alignment and granulated plastic buffer to keep pellets uniform in shape for tight patterns.
Federal F13000 Power-Shok Magnum 12Gauge 2.75″ 12Pellets 1 7/16oz 00BuckShot 5 Per Box/50 Case
$11.99
1830 in stock
| Weight | 0.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.10 × 2.50 × 1.00 in |
| Gauge | 12 Gauge |
| Length | 2.75" |
| Hull Material | Plastic |
| Shot Size | 00 Buck |
| Rounds Per Box | 5 |
| Ounces | 1 7/16 oz |
| Shot Type | Medium Game |
| HazAir | Yes |
| FireArm | No |
| Boxes Per Case | 50 |
| Application | Hunting |
| Muzzle Velocity | 1290 fps |
| UPC | 029465009687 |
| MPN | F13000 |
| Brand | Federal |






Reviews
There are no reviews yet.